Leica iCON GPS 60 (iCG60) GNSS vastuvõtja (Rover)
Vastuvõtja kirjeldus
555 kanaliga mitmesageduslik GNSS antenn. Toetatud signaalid – GPS (L1, L2, L2C, L5), GLONASS (L1, L2), Galileo ( E1, E5a, E5b, AltBOC), BeiDou (B1, B2). Positsiooni uuendamise kiirus 20 Hz.
Horisontaalne täpsus 8 mm + 1 ppm ja vertikaalne 15 mm + 1 ppm (< 30 km). 1 ppm tähendab, et kaugenemine baasjaamast vähendab täpsust 1 mm võrra 1 km kohta.
SmartCheck+ – RTK lahenduse pidev kontroll. SmartTrack+ – tagab vastuvõtja efektiivse töö keerulistes raadiosageduslikes keskkondades.
Parandeid saadakse üle raadioühenduse, interneti NTRIP protokolli või „Server ja Port“ ühenduse kaudu. Seadmel on Sateli 1 W raadio (403 – 473 MHz; 12,5 või 25 kHz ja erinevad raadioprotokollid).
iCG60 antennil on sisene 4G modem. Kui objektil 4G levi puudub, kasutatakse 3G-d jne. Samuti saab kasutada väliarvutis olevat 4G modemit või Wi-Fi ühendust.
Saab vajadusel kasutada ajutise baasjaamana.
Tegemist on Panasonic FZ-M1 7“ tahvliga (Intel Core i5-7Y57 kuni 3,3 GHz, 4 GB SDRAM, 128 GB SSD, 4G modem, 6800 mAh aku). Leica iCON Site tarkvara on oma lihtsuse tõttu mõeldud eelkõige objektil igapäevaselt toimetavale meeskonnale.
Kaughaldus on abiks võimalike probleemide/küsimuste lahendamiseks iCON Site tarkvara siseselt. Kehtib kuni 01.11.2022.
Raadiokomplekti (iCG60 antenn + GEB 221/222 aku, CC80 väliarvuti + 6800 mAh aku, sau + kinnitused, raadio + antenn) kaal on kokku 3,8 kg).
Esmalt põhitõed, seadme käsitlemine ja siis funktsioonid. Projekti loomine, andmete import/eksport, punktide/joonte mõõtmine ja väljamärkimine, 3D mudelite märkimine jms. Võib muuta vastavalt kliendi soovidele.
Millega veel arvestada GNSS vastuvõtja rentimisel?
Ideaalne oleks olukord, kus GNSS vastuvõtja (nurk ca 10 kraadi) ja taevalaotuse vahel ei oleks takistusi. Veidi kinnisema taevalaotuse korral on abiks lisa satelliitsüsteemid. Galileo ja BeiDou satelliidid võivad aidata seal, kus vaid GPS ja GLONASS satelliitide toega GNSS vastuvõtja jänni jääb. Kui suurel osal objektist on satelliitide nähtavus piiratud (nt. puude, hoonete, rajatiste lähedal), tasub kaaluda hoopis tahhümeetri kasutamist.
Võimalik on rentida objektipõhine GNSS baasjaam või kasutada mõne GNSS baasjaamade püsivõrgu teenust. Vastuvõtja kaugenemine üksikust baasjaamast vähendab täpsust (ca 1 mm võrra 1 km kohta). Sellega tasub arvestada, kui üksik baasjaam asub objektist nt. 10 km, 20 km või enama kilomeetri kaugusel. VRS püsivõrgu korral on sellisel juhul kaugusest tingitud vead väiksemad. Püsivõrguga ei kaasne muid suuremaid kulusid ja ühe kuu teenuse hind on kordades soodsam. Veel tasub kindlaks teha, kas püsivõrgu teenust saab osta päeva, kuu või ainult aasta kaupa. Püsivõrgu samaaegseks kasutamiseks peab igale GNSS vastuvõtjale ostma eraldi ligipääsu. Objektipõhist referentsjaama saab rendihinna eest kasutada kasvõi 10 GNSS vastuvõtjat korraga.
NTRIP vastuvõtja saab parandeid üle interneti, seega eeldab kvaliteetset mobiilsidet. Kehva levi puhul võib aidata mobiilsideoperaatori vahetamine. NTRIP protokolli abil saab parandeid kõikidest baasjaamade püsivõrkudest ning uuematest objektipõhistest baasjaamadest. Raadio aitab seal, kus mobiilside on puudulik (samas on raadiobaasi puhul vastuvõtja töömaa oluliselt lühem). Raadioga vastuvõtja on universaalsem, omades tõenäoliselt ka NTRIP võimekust ning on ainus valik kui baasjaam edastab parandeid ainult raadio kaudu. Ainult NTRIP vastuvõtja eeliseks on pikem töömaa, kergus ja soodsam rendihind.
Kaughaldus aitab lahendada nii mõnegi telefoni teel lahendamatu probleemi ilma objektile sõitmata. Mõistagi peab kaughaldus selleks ka korralikult toimima (vaja head internetikiirust), lisaks on oluline probleemile reageerimise kiirus. Vahel aitab ka veidi põhjalikum koolitus või juhend.
Üldiselt lisanduvad sõidukulud vastuvõtja rendihinnale. Kui esmase koolituse vajadus puudub, võib rentnik seadmele ka ise järele tulla.
Oluline on teada, mida rendihind täpselt sisaldab. Odavaim hinnapakkumine ei pruugi kõige mõistlikumaks osutuda. Asju millega arvestada on palju: ainult NTRIP vastuvõtja või raadioga; täpsus; sat. süsteemide arv; ekraani suurus; kontrolleri kiirus; 4G võimekus; kaughaldus; kergus; tehnilise toe reageerimiskiirus; kaasnevad kulud; lisaakud või -laadijad; juhendite olemasolu; pilveteenus; koolituse kvaliteet vms. Osasid vastuvõtjaid saab ka ajutise baasjaamana või lausa nt. 3D buldooseri/höövli vastuvõtjana kasutada.